Kuglicni lezajevi predstavljaju vrstu kotrljajnih ležajeva koji, slično kao i klizni ležajevi, omogućavaju vođenje i adekvatan rad pokretnih delova mašina (osovina, vratilo). Osnovna funkcija im je da prenesu opterećenja sa pokretnih delova mašine na nepokretne delove. Sastavljeni su od unutrašnjeg i spoljašnjeg prstena (ili ploče ako su u pitanju aksijalni lezajevi) između kojih se vrte kotrljajna tela. Ta kotrljajna tela su jednostavnih geometrijskih oblika, koja deluju u odgovarajuće oblikovanom kavezu koji sprečava njihovo međusobno dodirivanje, a pritom su i ravnomerno raspoređeni po samom obodu ležaja. Kuglicni lezajevi, kao što im i samo ime kaže, kao kotrljajno telo imaju kuglice. Te kuglice mogu biti izrađene od nerđajućeg čelika, hromnog čelika ili keramičkog materijala.
Kotrljajne ležajeve možemo podeliti na osnovu nekoliko kategorija, ali je najvažnija ona koja ih razvrstava prema pravcu delovanja sile, i to na:
Radijalni ležajevi, jednostavne su konstrukcije i veoma pouzdani u radu, a namenjeni su za prenošenje radijalnih opterećenja (prenose silu u radijalnom pravcu). Aksijalni lezajevi po pravilu prenose samo velika aksijalna opterećenja (prenose silu u aksijalnom pravcu) i uglavnom se koriste kod velikih brzina. Kombinovani radijalno-aksijalni ležajevi imaju mogućnost prenosa sile u oba pravca.
Prema načinu ugradnje ležajevi mogu biti fiksirani i slobodni. Fiksirani ležajevi prenose i radijalnu i aksijalnu silu ili u jednom ili u oba pravca, dok slobodni mogu da prenesu samo radijalnu silu i dozvoljavaju aksijalno pomeranje.
U zavisnosti od oblika kotrljajnih tela mogu se razlikovati kuglicni lezajevi i valjkasti. Valjkasti ležajevi, u zavisnosti od toga koju vrstu kortljajnih tela upotrebljavaju mogu biti cilindrično-valjkasti, konusno-valjkasti, buričasti i igličasti.
Na osnovu toga da li se prilikom ugradnje mogu rasklopiti ili ne mogu, dele se na rasklopive i nerasklopive.
Kada je u pitanju broj redova kotrljajnih tela možemo razlikovati jednoredne i višeredne.
I za kraj, u zavisnosti od toga kako se prilagođavaju deformaciji vratila u osloncu ležajevi mogu biti kruti i zglobni (samopodesivi).
Sva označavanja ležajeva su standardizovana i svi vodeći svetski proizvođači koriste iste oznake lezajeva iz sistema DIN. Među njima i najveći proizvođač ležajeva na svetu - SKF. Katalog ležajeva SKF obiluje velikim izborom svih vrsta ležajeva i ležajnih jedinica, a njihove jedinstvene oznake pomažu u jasnom razlikovanju i raspoznavanju.
Osnovne oznake kugličnih ležajeva i njihova namena:
Bilo da su vam potrebni radijalni ili aksijalni lezajevi, igličasti ili valjkasti, klizni ili CARB, sve možete pronaći na jednom mestu. E-lager je kompanija koja se na najbolji način bavi trgovinom kugličnih ležajeva i ovlašćeni je trgovac SKF ležajeva na teritoriji Srbije i Crne Gore. A, ukoliko ste ikada gledali katalog ležajeva SKF znate da tu kompaniju odlikuje veliki izbor visokokvalitetnih proizvoda. Pored ležajeva, E-lager nudi i ostale proizvode iz SKF asortimana poput semeringa, kaiševa, lanaca, spojnica itd. Za više informacija, kontaktirajte nas.