Samopodesivi kuglični ležajevi mogu se prilagođavati ugaonim odstupanjima osovine u odnosu na kućište, a takođe mogu ugaonim prilagođavanjem izdržati ugibanje osovine tokom rada. Kuglični ležajevi sa kosim dodirom, imaju kotrljajne staze na unutrašnjem i spoljašnjem prstenu koje su pomerene jedna u odnosu na drugu u pravcu aksijalne ose ležaja.
Radijalni kuglični ležajevi su jednostavne konstrukcije, pouzdani u radu i lako se održavaju. Mogu da rade sa velikim brojem obrtaja, a podnose radijalna i aksijalna opterećenja.
Zapamtite sledeće – nikada ne menjajte neoštećeni ležaj ako nije apsolutno neophodno.
Kad se ležaj demontira potrebna je ista pažnja kao kad se ugrađuje. To se odnosi i na oštećene ležajeve, koje posle demontaže treba pregledati, kako bi se otklonio uzrok oštećenja.
Iako su kotrljajni ležajevi pouzdani mašinski elementi čiji se radni vek može predvideti, oni se ipak kao i drugi elementi mašina moraju proveravati s vremena na vreme. Koliko često, to prvenstveno zavisi od radnih uslova.
Ako su ugrađeni i održavani kako treba, kotrljajni ležajevi su pouzdan mašinski element sa dugim radnim vekom. Za pravilnu ugradnju potrebno je iskustvo, pažnja, čistoća i preciznost, i pravi alati. Ukoliko za vreme ugradnje u ležaj uđe nečistoća, onda i najefikasnije zaptivke i najbolja sredstva za podmazivanje nisu dovoljna da spreče prerano oštećenje. To se, međutim, može izbeći ako se poštuje nekoliko jednostavnih preporuka.
Valjkasti lezajevi su tip ležaja koji kao kotrljajna tela koriste cilindre (valjke) kako bi održali odvajanje između pokretnih delova ležaja (za razliku od kugličnih ležajeva koji koriste lopte (kuglice) kao elemente za valjanje/kotrljanje). Namena valjkastog ležaja je smanjenje rotacionog trenja i radijalno i aksijalno opterećenje.